Na masáž v tehotenstve existuje viacero názorov, najmä z radov mamičiek, ktoré toto obdobie prežívajú. Niektoré ženy sú opatrnejšie, iné sa jej nevedia nabažiť a najradšej by ju absolvovali tak často, ako sa len dá. ☺ 

Veď čo je lepšie, ako dopriať si uvoľnenie po celom dni a zrelaxovať sa pod príjemným dotykom skúseného maséra alebo fyzioterapeuta. A v tehotenstve to platí dvojnásobne, pretože ak je spokojná a zrelaxovaná mamička, je spokojné aj bábätko, ktoré nosí pod srdcom. ☺

Prečo absolvovať masáž v tehotenstve?

Vo všeobecnosti sa v tehotenstve masírovať môže, keďže samotné masírovanie nemá priamy vplyv na bábätko, avšak aj tu musia byť dodržané určité pravidlá. Masáže sa odporúčajú aj z preventívneho hľadiska, napríklad aby boli budúce mamičky fit po svalovej stránke. 

Ak žena pred tehotenstvom cvičila, ale v tehotenstve už z určitého dôvodu cvičiť nemôže (veľká ranná nevoľnosť, rôzne diagnózy či rizikové tehotenstvo), je vhodné, aby zašla na preventívnu masáž. Vďaka nej svaly na tele neochabnú a mamička je lepšie pripravená na samotný pôrod. 

Tehotenská masáž môže byť indikovaná a odporúčaná ako jedna z terapií aj samotným gynekológom. Je to najmä v prípade, ak sa mamička sťažuje na bolesť spodného chrbta – krížov či horných trapézových svalov.

 

V akej polohe sa tehotenské masáže vykonávajú?

 

Všeobecne sa masáže vykonávajú najčastejšie v ľahu na bruchu. V tehotenstve je to možné do cca 3. mesiaca tehotenstva. Samozrejme, je to ale na každej jednej žene a dôležité je najmä to, aby sa mamička cítila príjemne. 

 

Neskôr sa podľa potreby a pohodlia budúcej mamičky masáže vykonávajú:

  • v ľahu na bruchu na špeciálom stole prispôsobenom tvaru tela v tehotenstve (do pôrodu) 
  • v sede na špeciálnej tehotenskej stoličke prispôsobenej tvaru tela v tehotenstve (do pôrodu)
  • v polohe na boku

Aké masáže si môže tehotná mamička dopriať?

1) Klasická a rehabilitačná masáž. Ak sa masáž vykonáva odborne, dochádza k zvýšenému prekrvovaniu a tým pôsobí liečivo. Zároveň je uvoľňované svalové napätie, ktoré vedie k lepšiemu psychickému stavu. Významný vplyv má aj na kožu a podkožie. Masážou sa odstraňuje jej zrohovatená časť a obnovuje sa jej pružnosť. Klasické a rehabilitačné masáže sa môžu vykonávať na vybraných častiach tela, akými sú:

  • Horné trapézové svaly – v tejto časti je dôležité vyhýbať sa pri masáži silnému tlaku a tiež určitým (reflexným) bodom, ktoré by mohli vyvolať pôrod. Ak sa masíruje plošne a tlak sa prispôsobí svalu, je masáž trapézových svalov veľmi príjemná a potrebná práve pre cielené zníženie svalového napätia.
  • Hrudná časť chrbtice – ide najmä o oblasť dýchacích svalov (tu sa môže tlak pri masáži zväčšiť). Nastimulovaním tejto oblasti priaznivo ovplyvňujeme hlavný dýchací sval – bránicu. Ten je s postupným rastom bábätka v brušku postupne zatláčaný, a preto je aj dýchanie v posledných týždňoch tehotenstva náročnejšie. Prejavuje sa to najmä závratmi, rýchlejším zadýchaním sa alebo tým, že je dýchanie plytšie. Masážou vieme pôsobiť preventívne práve na tieto svaly a tým vieme zefektívniť aj rozsah dychu a dýchanie pri samotnom pôrode.
  • Drieková časť chrbtice – táto oblasť sa v tehotenstve pri masáži vynecháva. Ak ale mamička pociťuje problém práve v tejto časti chrbta, dá sa krásne uvoľniť mobilizovaním a inými relaxačnými technikami, ktoré by mal vedieť každý kvalifikovaný masér a fyzioterapeut.
  • Končatiny – masáž je vykonávaná na horných aj dolných končatinách plošne, primerane k svalovému napätiu budúcej mamičky.
  • Chodidlá – vykonáva sa buď ako klasická, alebo ako reflexná masáž chodidiel s miernymi modifikáciami. Modifikácie sú v tomto prípade nevyhnutné, keďže je telo stimulované cez body na chodidlách a členku a ich stimulácia, rovnako ako pri šiji, môže vyvolať pôrod. Reflexná masáž sa preto neodporúča ani v skorom štádiu tehotenstva.
  • Brucho – v tehotenstve ide o kontraindikovanú oblasť, a preto sa nemasíruje.

Alternatívou k reflexnej masáži chodidiel je klasická masáž, prípadne masér upraví tlak tak ako pri masáži šije. Dôležité je, aby vynechal určité body, ktoré sa v tehotenstve masírovať neodporúča – oblasť päty, achilovky a členka. Takýmto spôsobom si viete užiť aj modifikovanú reflexnú masáž chodidiel počas tehotenstva.

 

TIP – Nemodifikovanú reflexnú masáž alebo masáž šije vieme predsa len využiť aj počas tehotenstva. Je to však iba v prípade, ak je budúca mamička po 40. tehotenskom týždni a bábätku sa nechce von. Práve stimulácia týchto bodov môže dopomôcť k prirodzenému spusteniu pôrodu. 😊 

2) Manuálna lymfodrenáž – tu sa názory odborníkov rozchádzajú. Niektorí sú zásadne proti a argumentujú tým, že primárnym účinkom lymfodrenáže je detoxikácia organizmu. Prostredníctvom nej dochádza k zvýšenému toku lymfy, čím sa podporuje vyplavovanie škodlivín a tie môžu prechádzať aj cez plod. Iní tvrdia, že dieťa je chránené a počas tehotenstva sa v tele matky aj tak prirodzene stretáva so škodlivými látkami.

 

Ako často si masáž dopriať a aké oleje sú vhodné?

Všetky tieto druhy masáží si môže budúca mamička dopriať aj v rámci jednej tehotenskej masáže. Dĺžka masáže nie je limitovaná, no jedna časť tela by sa nemala masírovať dlhšie ako pol hodiny. Telo by sa mohlo zbytočne rozdráždiť a stratil by sa tak želaný efekt uvoľnenia. Po masáži je dobre oddýchnuť si ešte v daný deň. To znamená – žiadne veľké upratovanie či cvičenie. ☺

Svaly sa dorelaxujú, aj keď už neležíte na stole. Dajte im na to čas a podmienky. A ako často si tehotná mamička môže takúto masáž dopriať? Ak cíti, že je to druh terapie, ktorá má pre ňu pozitívny efekt, môže to byť aj raz týždenne. Opäť je to veľmi individuálne a záleží najmä na pocite mamičky.

Tehotenská masáž môže byť aj arómoterapeutická. Je však veľmi dôležité vybrať si správnu vôňu. Použitím frakcionovaného kokosového oleja a esenciálneho oleja viete dostať olej presne pre seba. 

Opäť sú však aj oleje, ktoré sa pri tehotenských masážach NEODPORÚČAJÚ, ako napríklad olej z fenikla, anízu, šalvie a mäty. Je to najmä z dôvodu ich negatívneho účinku na produkciu materského mlieka. V prvom trimestri by mala byť masáž len s použitím klasického frakcionovaného kokosového oleja (bez vône). Súvisí to s obdobím rannej nevoľnosti, pretože mnoho žien má práve v tomto období s vôňami problém. 

V prípade, že budúcej mamičke vône nevadia, sú vhodnými na masáž napr. oleje s vôňou citrusov.

Ak by ste si chceli takúto tehotenskú masáž dopriať aj vy, navštívte naše rehabilitačné štúdio Rebella v Chorvátskom Grobe, kde ste srdečne vítané. ☺ 

Autor: Iva Bócová