Aktivity a starostlivosť o bábätko – novorodenec

V nasledujúcich článkoch si predstavíme aktivity, hry, hračky, starostlivosť a všetko, čo súvisí s vhodnou stimuláciou bábätka. Začíname od narodenia.

Obdobie prispôsobenia (adaptácie)

Prvých dvadsaťosem dní po narodení nazývame bábätko novorodenec. Následne až do jedného roka dojča. V prvých mesiacoch je najdôležitejšie poskytnúť bábätku prostredie, čas a starostlivosť, ktoré mu pomôžu prispôsobiť sa novej situácii ‒ životu mimo maminkinho bruška.

Prechod z intrauterinného do extrauterinného prostredia je radikálny. Aj zdravý, donosený novorodenec sa rodí fyziologicky aj psychicky nevyzretý. Psychológovia tvrdia, že dieťa sa psychicky narodí až v druhom mesiaci. Zmeny po narodení sa týkajú fyziologických, biochemických, imunologických a hormonálnych funkcií.

Novorodenec je pre toto náročné obdobie vybavený radom primárnych (alebo primitívnych) reflexov, zvýšeným svalovým napätím a schopnosťou komunikovať. V každom prípade prijatie tejto zmeny býva často sprevádzané nepohodou, plačom a podráždením. V tých lepších prípadoch bábätko veľa spinká. 

Čo potrebuje bábätko v prvých mesiacoch?

Okrem bezpečného, príjemného a čistého prostredia a jedla iba vás  rodičov. Vaše objatie, hladenie, emocionálnu prítomnosť, pochopenie, vašu tvár, hlas a vôňu.
Nič viac, nič menej.

Umožnite mu prijať zmenu a dozrieť. Pochopte, čo prežíva. Nebojte sa dieťatko nosiť, hojdať, pritisnúť si ho na telo. Hľadajte riešenia, ktoré mu umožnia uvoľniť sa. Pre dozrievanie bábätka je potrebné, aby bolo čo najviac pokojné. Len čo sa mu táto premena podarí, všetko bude inak.

Nemusíte sa báť, že ho svojou starostlivosťou rozmaznáte. Sme naprogramovaní k osamostatneniu, takže ak dostane, čo potrebuje, umožníte mu posunúť sa v jeho programe ďalej.

Prostredie

Zabezpečte si pohodlné miesto na prebaľovanie a dennú starostlivosť. Stačí vám jednoduchá pevná prebaľovacia podložka, ktorú v prípade potreby môžete premiestniť. Počas dňa sa môžete s bábätkom hrať aj na posteli. Nechávajte ho aspoň chvíľu bez plienky. V takomto prípade použite jednorazovú nepremokavú podložku. 

Dojčenie alebo kŕmenie

Pre pohodlné dojčenie alebo kŕmenie vám postačia vankúše alebo podhlavníky, alebo si môžete kúpiť dojčiaci vankúš. Ak bábätko dojčíte, neobmedzujte čas, ktorý trávi na vašom prsníku. Dojčenie nie je iba o zabezpečení potreby hladu. Poskytuje dieťaťu pocit bezpečia. Satie ho upokojuje a stimuluje dozrievanie nervovej sústavy.

Ak dieťa kŕmite fľaškou, robte to v náručí. Dieťatku sa prihovárajte, jemne ho hlaďte, prípadne mu spievajte. Môžete si zvoliť konkrétnu pesničku či riekanku, ktorú budete v tejto situácii opakovane používať.

Známe stereotypy sú pre bábätko dobrou stimuláciou, keďže jeho pamäťové procesy ešte nie sú rozvinuté.

Nosenie

Bábätko noste, pritískajte si ho na telo, hojdajte pomaly v náručí. Môže ležať na chrbátiku na vašich nohách tvárou k vám. V tejto relaxačnej polohe má bábätko telíčko schúlené a nôžky vyložené na vašom hrudníku. Svoje nohy pokrčte tak, aby sa k vám priblížilo tvárou na približne pätnásť centimetrov. Z tejto vzdialenosti dokáže prvé dva mesiace rozoznávať detailne mimiku tváre. Z rovnakej vzdialenosti sa mu môžete prihovárať aj pri nosení alebo keď leží na chrbátiku na podložke s pokrčenými nôžkami nad bruškom. 

Mimika a gestá

V prvých mesiacoch je pre dieťa veľmi dôležité naučiť sa rozumieť výrazu vašej tváre. Vaša vzájomná komunikácia je zdrojom utvárania hlbokých citových väzieb. Je cestou k dobrej vzťahovej väzbe.

Vaša tvár a váš hlas bude prvé dva mesiace pre dieťa najdôležitejším zdrojom zábavy, pozornosti a učenia. Žiadne hračky ho nezaujmú natoľko ako vzájomná komunikácia.

Dotyky

Koža, najväčší orgán, je od narodenia nastavená na príjem podnetov z okolia. Na rozdiel od nás dospelých deti prijímajú stimuly celotelovo. Dotyk podporuje dozrievanie centrálnej nervovej sústavy a tvorbu bohatej nervovej siete. Stimuluje produkciu hormónov šťastia, prináša teda upokojenie a relax. Redukuje množstvo stresových hormónov. Dotykom dokážete spevniť svaly dieťatka alebo uvoľniť ich napätie. Ak sa chcete dozvedieť viac, navštívte kurz masáží pre bábätká.

Dotýkajte sa celého tela bábätka. Zdvíhajte mu nožičky nad podložku, kolienka pokrčte k brušku. Dotýkajte sa jeho ručičiek, hladkajte ich a zdvíhajte jemne nad hrudník. Hlavičku sa usilujte jemne nasmerovať do stredovej polohy. Vydávajte zvuky, prihovárajte sa mu. Snažte sa upútať jeho pozornosť a vytvoriť očný kontakt. 

Niektorí novorodenci počas prvého mesiaca nemajú radi nahotu. Sledujte, ako bude vaše bábätko reagovať. Keď bude schopné termoregulácie, objaví radosť z nahoty. 

A nakoniec hračky

Asi ste už z predchádzajúcich riadkov pochopili, že prvé mesiace potrebuje bábätko minimum stimulácií prostredníctvom hračiek a pomôcok. Môžete mu však dopriať chvíľu hry samého so sebou. Nechajte bábätko vhodne a správne položené na chrbátiku, ideálne zahniezdené. Čo znamená bábätko zahniezdiť, vysvetlíme si neskôr. Ponúknite mu zrakovú stimuláciu formou hrazdičky či pohyblivého kolotoča alebo závesného statického mobilu.

V prvých mesiacoch uprednostnite kontrastné farby ‒ čiernu, bielu, červenú, žltú. Čítajte si spolu knižky, pozerajte karty, ktoré sú farebne upravené pre najmenšie bábätká.

Široký výber hračiek pre tých najmenších majú aj na babyknihy.sk.

Môžete mu pustiť príjemnú hudbu na počúvanie. Detské uspávanky, vážnu hudbu alebo aj jemný blues či iný hudobný žáner nenásilného charakteru. Ak chcete bábätko stimulovať k pretáčaniu hlavičky na strany, môžete použiť jemne hrkajúce hrkálky. Do dlaní ich zatiaľ nedokáže uchopiť, resp. nebude o ich uchopenie prejavovať záujem. Radšej chytí vaše prsty a silno ich zovrie pomocou úchopového reflexu. Masírujte mu vašimi palcami dlane. Cieľom je zvoľniť úchopový reflex, roztvoriť dlane a roztiahnuť pršteky bábätka. Umožní mu to v budúcnosti lepšie chytať hračky a vytvoriť kvalitnú oporu na brušku. 

V prvých mesiacoch, rovnako ako aj počas celého života, nič nedokáže nahradiť vás, vašu starostlivosť a živé prirodzené interagujúce prostredie.

S láskou,

Autor: Saša Ragas